Egy átfogó elemzés szoros kapcsolatot tár fel az Epstein-Barr vírus és a sclerosis multiplex előfordulása között

Egy átfogó elemzés szoros kapcsolatot tár fel az Epstein-Barr vírus és a sclerosis multiplex előfordulása között

2022. június 13. |

4 perc Mentés

(Longitudinal analysis reveals high prevalence of Epstein-Barr virus associated with multiple sclerosis)

K. Bjornevik, M. Cortese, B.C. Healy, J. Kuhle, M.J. Mina, Y. Leng, S.J. Elledge, D.W. Niebuhr, A.I. Scher, K.L. Munger, A. Ascherio. Science 375. 296-301 (2022)

A sclerosis multiplex (SM) a központi idegrendszer krónikus, gyulladásos, demielinizációs betegsége, melynek etiológiája ismeretlen. Az agy és a gerincvelő immunmediált demielinizációját valószínűleg egy vírusfertőzés, mint például az Epstein-Barr vírus (EBV) fertőzés váltja ki. Az EBV humán herpeszvírus, a primer fertőzés után látens formában perzisztál a B-limfocitákban. Az EBV lehetséges kiváltó szerepét támasztja alá, hogy mononukleózis fertőzés után megnő az SM kockázata, illetve SM-ben a szérum EBV nukleáris antigének elleni antitest titerek megemelkednek. Ezeken kívül néhány patológiai tanulmányban EBV-t tudtak kimutatni az SM léziókban. Az a tény, hogy az EBV a felnőttek közel 95%-át megfertőzi, valamint, hogy az SM viszonylag ritka betegség, megnehezíti a nem fertőzött populációk vizsgálatát.

Kjetil Bjornevik és munkatársai több mint 10 millió, aktív szolgálatot teljesítő amerikai katona 1993 és 2013 közötti időszakból származó szérum mintáit és SM státuszát tanulmányozták. A katonákat humán immundeficiencia vírusra szűrték a katonai szolgálat kezdetén, majd kétévente. Ezen vizsgálatokból megmaradt szérumból (>62 millió minta) történt az EBV státusz meghatározása. Összesen 801 igazolt SM beteget és 1566 kontroll egyént vizsgáltak. Az SM-ben megbetegedettek tünetei átlagosan 10 évvel az első vérvétel után jelentkeztek, és csak egy esetben nem volt szerológiai bizonyíték a fertőzésre. Az első EBV pozitív minta és az SM fellépése közötti medián idő 5 év (0-10 év), míg a feltételezett szerokonverzió (az utolsó szeronegatív és az első szeropozitív minta között eltelt idő fele) és az SM fellépése közötti medián idő 7,5 év (2-15 év) volt. Az EBV szerokonverzió és a tartósan EBV szeronegatív esetek összehasonlítása során az SM kockázati aránya (hazard ratio, HR) 32,4 volt. Mivel viselkedési, környezeti és egyéni tulajdonságok korrelálhatnak az EBV fertőzéssel és az SM-mel, a kutatók a citomegalovírus (CMV) elleni antitest szintet is meghatározták. Az USA-ban a CMV fertőzés az EBV fertőzéshez hasonló társadalmi-gazdasági, etnikai megoszlást mutat abban az életkorban, amikor a fertőzés megjelenik. Az eredmények azt mutatják, hogy a CMV szeropozitív egyénekben a SM rizikója alacsonyabb volt, mint a CMV negatív egyénekben. Ez az eredmény megerősíti azokat a korábbi megfigyeléseket, amelyek szerint a CMV-ra adott immunválasz gyengíti az EBV kedvezőtlen hatásait. Az SM patológiai folyamatai már az első tünetek megjelenése előtt néhány évvel kezdődnek. Az EBV fertőzés és SM közötti időbeli kapcsolat vizsgálata céljából a neuroaxonális degeneráció egyik szenzitív, de nem specifikus biomarkerét, a szérum neurofilamentum könnyű lánc (sNfL) koncentrációját is mérték a kiindulási EBV szeronegatív esetekben. A szerzők egy korábbi tanulmányban kimutatták, hogy az sNfL szintek az SM klinikai tünetek megjelenése előtt legkorábban 6 évvel emelkednek meg. A szérum sNfL koncentrációja a kiinduláskor nem különbözött a később SM-ben megbetegedettek és a kontrollok között, és csak az EBV fertőzést követően nőtt meg. Ez azt jelzi, hogy az EBV fertőzés nem csupán az SM tünetek megjelenését, hanem az SM hátterében álló első kimutatható patológiai mechanizmusok idejét is megelőzi. Az EBV szeronegatív egyének esetében megfigyelt rendkívül alacsony SM rizikó arra utal, hogy a legtöbb SM eset oki kapcsolatban áll EBV fertőzéssel, és potenciálisan megelőzhető lehetne vakcinációval.

A szerzők eredményeik alapján azt feltételezik, hogy az Epstein-Barr vírus lehet a sclerosis multiplex betegség fő okozója.

https://news.harvard.edu/gazette/story/2022/01/epstein-barr-virus-may-be-leading-cause-of-multiple-sclerosis/

M-HU-00000473

Dokumentum zárásának időpontja: 2022.06.02.

Dr. Piros Pálma

Kategóriák

Hasonló tartalmak

Sajnos nem találtunk ehhez a tartalomhoz hasonlót.